Puro® tiki.8k.com Puro® tiki.8k.com
 

 

 

Yeni Başlayanların Puro Seçimi
Puromu Nasıl Yakacağım?
Yeni Başlayanların Purosu Hangi Sertlikte Olmalı?
Puro, En Son Nereye Kadar İçilmeli?
Puro Nasıl İçilmeli?
Puro İçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Kaliteli Puro Seçimi
Puro İçmenin Sağlık Riski Nedir?

Sizden Gelenler

Adınız:

Email:

Şarap

Kırmızı Şarap

Tercihiniz:

Beyaz Şarap

Puro Tercihiniz:
Düşünceleriniz:

COHIBA.jpg (24493 bytes)

COHIBA

PUNCH.jpg (31660 bytes)

PUNCH

HOYO DE MONTERREY.jpg (29518 bytes)

HOYO DE MONTERREY

ROMEO Y JULIETA.jpg (21658 bytes)

ROMEO Y JULIETA

EL REY DEL MUNDO.jpg (25949 bytes)

EL REY DEL MUNDO

FLOR DE CANO.jpg (29380 bytes)

FLOR DE CANO

RAFAEL GONZALEZ.jpg (19898 bytes)

RAFAEL GONZALEZ

MONTECRISTO.jpg (13694 bytes)

MONTECRISTO

PARTAGAS.jpg (26216 bytes)

PARTAGAS

QUINTERO.jpg (26172 bytes)

QUINTERO

BOLIVAR.jpg (23877 bytes)

BOLIVAR

H. UPMANN.jpg (31542 bytes)

H. UPMANN

.  

 

Aksesuarlar

Humidorlar
Kesiciler
Çakmaklar
Puro Keyfi
 
Puro; kendisiyle barışık insanın çıkarabileceği bir keyif sunar kişiye.Agresif insanlar, nikotin bağımlısı olup bunu yatıştırmak isteyenler, sigara içmelidir.El sarımı iyi bir puro bir sanat eseridir ve bütün sanat eserleri gibi, keşfedilmesi, tadına varılması emek ister.İnsan puroyu relaks hale gelmek için değil, relaks olduktan sonra yakmalıdır.Ve onun mavi dumanına gözlerini daldırarak, kokusunu burnuna çekerek , parmağının arasında hafifçe bastırıp derinden gelen çıtırtısını duyarak , gözleriyle dış sargı yaprağının ipeksi dokusunu inceleyerek, tüm   duygularıyla keyfini çıkarmalıdır.

 

Yeni Başlayanların Puro Seçimi 

Yukarı

yukarı

Puro çok keyifli bir aktivite olmakla beraber, her şeyde olduğu gibi purodan da keyif alabilmek için bazı şeyleri iyice bilmek gereklidir. Yeni başlayanlara ilk önerim, daha önce hiç denemedikleri bir puroyu, sertlik ve ebadı ne olursa olsun aç karnına içmemeleridir.

En doğrusu karnınızı makulce doyurduktan sonra puronuzu yakmanızdır. Güzel bir yemeğin arkasından içilen kaliteli port, brandy, skotch, bourbon, espresso gibi içecekler puronun en iyi dostlarıdır.

Puro içerken ağzınızda tükürük birikmeye başlarsa, yutmak yerine tükürün. Tok karnına içmenin bir yararı da, midedeki yiyeceklerin tükürüğü emip, yutmanızı engellemesidir. Puro içerken ciğerlerinizi kullanmayın. Ciğer nefes almak için kullanılır, konsantre puro dumanını doldurmak için değil. Puro dumanını doğru çekmezseniz, öksürük, baş dönmesi, bulantı hissedebilirsiniz.

Belli bir süre geçene kadar hafif-orta güçteki puroları tercih edin. Kısa ebatlarla başlayın ve zaman içinde daha uzun boylara geçin. Her şeyden önce bilinçli bir purosever olun. Bu düşkünlüğünüzü sağlık riskine dönüştürmeyin. Puroyu yaktıktan sonra tablaya bırakarak bir dakika ateşin oturmasını bekleyin. Sonra ortalama dakikada bir duman çekin. Dumanı çok sık aralıklarla çekmek puroyu aşırı ısıtacağı gibi, lezzetini de bozacaktır.

Düzenli içmezseniz puro sık sık sönecektir. Puronun tamamını bir seferde bitirmeden ara verip bir süre içmeyecekseniz, kendiliğinden sönmeden önce üfleyerek gövdedeki dumanın katran birikiminden dolayı tadı bozulmadan ucundan çıkmasını sağlayın. Böylece tekrar yaktığınızda duman ağzınıza acı gelmesin.

Puro dünyasına yeni girecek olanlara uzun yolculuğunuza 3 değişik ebat ile başlamanızı öneririm. Kısa ve kalın (robusto), orta boy (corona) ve double corona veya churchill gibi daha uzun ve iri purolar.

Bu üçlü farklı parmak teması ve tat çeşitliliği sağlayacağı gibi her birinin değişik içim özelliğini de sınama fırsatı verecektir.

Uzun puro yaşamınızın ilk başında hafif gövdeli, içimi kolay purolar seçmelisiniz. Bunlar burun ve ağzınızda yumuşak hoş bir aroma ile benzeri bir tat bırakacaktır.

Kaliteli ve hafif puro olarak Don Diego, Cuesta Rey, The Griffin's ile Don Tomas' ı öneririm.

Purolu yaşamın ilk şartı koleksiyoncu keyfiyle topladığınız puroları güzel ve emniyetli muhafaza etmenizdir.

Eğer evinizde 25-50 arasında puroyu muhafaza edebileceğiniz bir ‘humidor’unuz (basit tanımıyla içi ispanyol sedir ağacıyla kaplanmış tek ya da çift katlı, nemlendirme cihazı ve nemölçeri olan portatif tahta kutu) yoksa puronuzu içeceğiniz gün ve sayıda almanızı öneririm.

Aksi takdirde çok para ödeyerek aldığınız güzelim purolar kısa sürede kuruyacak ve içim keyfi bozulmuş olacaktır.

Puromu Nasıl Yakacağım

Yukarı

yukarı

 

Puroyu hangi elinizi kullandığınıza bağlı olarak diğer elinizin parmakları arasında (sağ ise sol) yere paralel sıkıca tutun. Diğer elinizde tuttuğunuz tercihen bütan gazlı çakmağınızın alevini puroya direkt temas etmeyecek bir mesafeden (alev sadece puronun ucunu yalasın) puronun kesik ucunda döndürmeye başlayın.

Bu işlemi çakmağı elinizde sabit tutup, puroyu parmaklarınızın arasında alevin etrafında döndürerek de yapabilirsiniz. Puronun ucu alevin endirekt ısısıyla her tarafından düzgün ve eşit yanmaya başladığında, puroyu ağzınıza alın ve elinizle alevin etrafında hafifçe döndürün. Bu esnada yumuşak ve yavaş emişlerle havayı çekin.

Eğer son sürat giden bir buharlı lokomotif gibi dumanı sürekli çekmeye kalkışırsanız puro çok çabuk ısınacaktır. Bu çekme ve döndürme tekniğiyle puronuz birkaç saniye içinde yanacaktır. Puronun ucunun eşit yanıp yanmadığını kontrol edin. Yanmamış bir yeri varsa çakmağın alevini oraya tutun. Sonra puroyu ağzınıza götürerek alevi o noktada birkaç saniye gezdirin. Bu işlem esnasında dış sargı yaprağını yakmamaya dikkat edin.

Sargı yaprağı alev aldığı takdirde üfleyerek söndürün. Puroyu tekrar içmeye başlamadan önce ateşin oturmasını bekleyin. Puronun ucunu tekrar kontrol edin. Canlandırmak gerekiyorsa gövdesini parmak aranızda döndürürken ucunu hafif hafif üfleyin. Her tarafı eşit olarak nar gibi kızarınca puro tablasında birkaç saniye dinlendirin ve ilk nefesinizi çekin. Bu yöntemle puronun ucu düzgün ve eşit olarak yanacaktır.

Puronuzdan asla makine gibi üst üste duman çekmeyin. Her bir çekiş arasında puroyu puro tablasına koyarak asgari bir dakika dinlendirin. Böylece dumanı ısınmayacak, puro hızlı yanmayacak ve içim keyfi artacaktır.

Puronun dumanını içinize çekince, ağzınızın içinde aynen kaliteli bir şarap içerken yaptığınız gibi gezdirin ve daha sonra yumuşak bir şekilde üfleyin. Yani bir anlamda puroyu tadın, koklayın ve yaşayın. Puronuzu kesinlikle dişlerinizin arasında tutmayın. Puronun duracağı yer ya dudaklarınızın arası ya eliniz ya da puro tablasıdır. Puroyu sürekli ağzınızda tutarsanız tükürük salgılaması artacaktır. Biriken tükürük puronun ucunu ıslatacak, hava deliğini tıkayacak ve içimi bozacaktır.

Puronun güçlü ve doyurucu lezzetini almak için uzun aralıklarla derin nefesler çekin. Dumanı çok sık çekerseniz, fazla oksijen puronun hızlı ve sıcak yanmasına neden olacak, yapraktaki acı katranlar ve yağları serbest bırakacaktır. Puronun yavaş yanmasını sağlarsanız bu uçucu kimyasalların ortaya çıkmasına engel olursunuz.

Puroyu yarım saatten daha fazla sönük tutmayın. Aksi takdirde, tekrar yaktığınızda ucunda biriken katran ve nikotin acımsı bir tat verecektir. Bu nedenle puronun tamamını bir kerede bitirecek ebatlarda puro için. Başka bir deyişle puronuzun ebadını içim için ayıracak zamanınızın süresine uygun seçin.

Puro sigaranın aksine, yaprağı nemli olduğundan bir oksijen kaynağı olmadan (siz) kendi kendine yanmaz. Puro sönerse, ucunda birikmiş külü yumuşakça silkeleyin ve yukarıda anlatılan teknikle yeniden yakın.

 

Yeni Başlayanların Purosu Hangi Sertlikte Olmalı?

Yukarı

yukarı

 

Yeni başlayanlar için genel tavsiye; ilk başında hafif içimli puroları tercih etmeleridir. Hafif içimli purolar, adından da anlaşıldığı gibi hafif ve kolay bir içim sağlarlar.

Puro üreticisinin, puro harmanı geliştirirken aldığı en önemli karar üreteceği puronun ‘‘gövdesi’’ veya başka bir deyişle ‘‘kuvvetinin’’ ve dolayısıyla içiminin nasıl olacağıdır. Güçlü ve tok gövdeli olan bir puro mutlaka kelime anlamında kuvvetli veya sert değildir. Sert bir puro yeni başlayanlar için zorlu bir deneyimdir. ‘‘Sert’’ çoğunlukla yüksek katran ve nikotin içeren yapraklardan üretilen puroları tarif için kullanılır. Katran ve nikotin sağlığa zararlı ise de (gerçek puro severler dumanı kesinlikle bilinçli olarak içlerine çekmezler), puroya güçlü gövdesini, zenginliğini ve de doyuruculuğunu veren de katran ve nikotindir. Bunlar olumlu özelliklerdir. Bizi puroyu dumanı içimize çekmeden içmeye yönlendirirler.

 

Günümüzde, genel kaide olarak, üretildiği ülkeye bakarak puronun hafif mi yoksa sert mi olduğunu kestirmek yanlış sonuç verir. Tütün üreticileri, hafiften serte istedikleri tütün yaprağını yetiştirebilmektedirler. Hangi harmanı (hafif-orta-sert) tercih ise puro yapımcısına ve onu yönlendiren piyasa koşullarına kalmıştır. Yine de birtakım puro üreticisi ülkelerdeki genel temayüllere bakarak, o ülke menşeyli puroların içimlerinin nasıl olabileceği hakkında bir fikir edinebiliriz. Hafif içimli Küba puroları da bulunmakla beraber, Küba deyince akla sert, tok gövdeli ağır purolar gelir. Geleneksel Küba puro tercihi güçlü ve sert purolar üretmektir.

Aynen içkide olduğu gibi konun uzmanları ne tavsiye ederlerse etsinler, siz kendi beğendiğiniz, burun ve ağzınıza hoş gelen hafiflik veya sertlikteki puroları için. Aldığınız keyif, rehberiniz olsun. Zaman içinde hafif veya orta içimli puroların size gerçekten hafif geldiğine karar verirseniz, daha tok gövdeli-sert purolara geçmeye hazırsınız demektir.

Hafif bir ‘‘petite corona’’ sabah için uygun içim keyfi verirken, aynı akşam şarap eşliğinde yenilecek ağır bir yemekten sonra sert bir kahve ile içilecek aynı puro size hiçbir şey ifade etmeyecektir. Puro içtiğinizin bile farkına varmayacaksınız. O yemek ve şarabın hakkını tok gövdeli sert içimli kaliteli bir puro verecektir.

Puronun, aşırı katran ve nikotin içermesinden sert ve kuvvetli olabileceğini söylemiştik. Bir puronun size sert veya zevksiz gelmesinin bir nedeni de yapımında kalitesiz tütün kullanımı olabilir. Toplanan tütünler, çok iyi kalite de olsa bazen yetersiz veya özensiz kurutma, fermentasyon etme ve yaşlandırma safhalarından dolayı kalitesini yitirebilir. Bilmeniz gereken, tütün kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, genç tütün yaprağı tamamen yaşlandırılmadan üretilen purolar içildiğinde bizi fena edeceği, midemizi bulandıracağıdır. Genç yaprağın içerdiği nikotin oranı oldukça yüksektir. Yandığında tadı hoş olmayan doğal kimsayal bileşikler taşır. Yaşlandırma safhasında bunlar ya kaybolur ya da kabul edilebilir seviyeye iner. Kuvvetli ve tok içimli diye tanımlanan bir puroyu beğenmediyseniz, hemen defterden silmeyin. Başka bir markanın sert içimli bir purosunu deneyin. Göreceksiniz düşünceniz değişecektir.

 
 

 

Puro En Son Nereye Kadar İçilmeli

Yukarı

yukarı
 
Bu konuda şu kadar diye bir genel kaide yok. Ancak unutmayın ki içtikçe puronun başında nikotin ve katran birikimi başlar. Hele bir de puroyu sürekli dişlerinizin arasında tutuyorsanız, ağzınızda salgılanacak aşırı tükürük bu olguyu daha da şiddetlendirecektir. Bu nedenle ne kadar başına yakın içerseniz, tat da o kadar güçlü ve fakat acı içimli olacaktır. Güçlü tadı sevenler purolarını neredeyse parmaklarının ucu yanana kadar içerler. Diğerleri bu tadı acı bulur ve sadece üçte ikisine kadar içerler. Size tavsiyem içimi tatsızlaşmaya başladığı zaman, içmeyi bırakın.
 

 

Puro Nasıl İçilmeli

Yukarı

yukarı

 
Bir puroyu elimize aldığımız zaman birkaç duyumuz birden harekete geçer. Gözümüzle puronun şeklini, ebadını, rengini, dış sargısının yaprak ve sarılma kalitesini görürüz. Puro ile ilgili ilk bilinçli etkileşimimiz böylece başlar. Sonra, çimdik testiyle rutubetinin kıvamda olup olmadığını tespit ederiz. Koklayarak, kendisine has kokusunun olup olmadığına bakarız. Doğru keserek ve yakarak içime hazırlarız. Birkaç nefes çektikten sonra, puroyu korlaşmış yanık ucunu burnumuzun altında sallayarak, koklarız. Koku duyumuz tatma duyumuzu harekete geçirir. Şiddetli nezle iken burnunuz tıkandığında hiç tat alamadığınızı hatırlayın. Doğru tat almak için öncelikle koku almak lazımdır. Puronun dumanını ağzımızda dolaştırırız. Tadı hakkında acı mı, tatlı mı, baharatlı mı, odunumsu mu, kahvemsi mi vs. bir değerlendirme yaparız. Gövdesi hakkında (hafif orta-güçlü) bir fikir ediniriz. Beğenirsek içmeye devam eder, beğenmezsek bırakırız. (Aynen içkide olduğu gibi, beğenmediğiniz bir puroyu asla içmeye kendinizi zorlamayın.) İşte bu yaptıklarımız doğru, ya da görme-koku tat alma duyularımızı bilinçli olarak harekete geçirerek içmektedir. Sigara içiminden önemli farkı, içim öncesi ve esnasında puroyla bütünleşmek ve keyfini çıkarmak için özel gayret göstermektir.
 

 

Puro İçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yukarı

yukarı

 

Asla başkasının purosunu ne yakın, ne de yakması için çakmak veya kibritinizi tutun. Puro yakmak kişiseldir. Bırakın içen kendi purosunu yaksın. Sadece deneyimsiz purocuların purosunu düzgün kesmek için yardımcı olun.

Bayanların purosunu ancak içtikleri sigarillos gibi küçük ebat ise yakmakta yardımcı olun. Aksi takdirde yakmayın.Bayan purocular erkeklerin purosunu yakmamalıdırlar.

Puronun içtiğiniz ucunu dişleriniz arasında ısırmayın.Puronun ucunu kovboy filmlerine özenip dişinizle koparmayın. Kaliteli bir kesici kullanın.

Dumanı karşınızdakinin suratına üflemeyin.Dumanı çok hızlı ve sık aralıklarla çekmeyin. Puronun sıcak yanmasına, dumanın ısınmasına, içimin acımasına ve de ağzınıza yanık yaprak tadı gelmesine neden olursunuz. Dakikada bir çekiş ideal süredir.

Ağzınıza kazara kaçabilecek tütün parçasını asla tükürerek çıkartmayın. Parçayı dilinizin ucuna getirin ve dikkat çekmeden parmak ucunuzla alın.

Size ait olmayan mekánlar dışında puro içmek için izin isteyin. Özellikle ilk defa gittiğiniz bir eve, puro el ya da ağızda yanık girmeyin. Davet sahibi ile merhabalaşırken ağız veya elde yanık puro bulunması kabalıktır. Ayrıca puro içmek için önce ev sahibinden izin almak gerekir.

Bebek ve küçük çocukların bulunduğu ortamda puro içmeyin.

Başkasının arabasında önceden izin almadan puronuzu yakmayın. (Araba kullanırken aynı zamanda puro içmenizi dikkatinizin dağılmaması için tavsiye etmem.)

Puro kokusundan rahatsız olan varsa, puro dostu mekánlar hariç, ya söndürün ya da bir başka yere geçin. Aksine, puro içilen bir mekánda iseniz kesinlikle taviz vermeyin.

Külün üstünüze ya da oturduğunuz yere kendiliğinden dökülecek kadar uzamasını beklemeyin. Külde küçük bir çatlak gördüğünüzde silkeleme zamanı gelmiştir.Külü, kül tablası yerine yemek tabağı, içki bardağı, kahve fincanı vs. içine veya yere silkelemeyin.

Puroyu asla kül tablasına bastırarak söndürmeyin. Böyle yaparsanız kendiliğinden sönmesine kıyasla havaya daha çok duman ve koku yayılacaktır.Evde, sönmüş puroyu derhal tuvalete atın ve sifonu çekin.Evinize gelenlerin puro kokusundan rahatsız olmamaları için, sigara ve puro dumanını temizleyen özel yapılmış yeterli kapasitede bir hava temizleme cihazı kullanın. Acil durumlarda yanık mum, duman temizleyici sprey kullanın veya pencereleri açıp odayı havalandırın.

Puroyu sonuna kadar içmeye mecbur değilsiniz. İçimi bozulmaya başladı mı bırakın.

İngiltere'de puro bandını içmeye başlamadan çıkartın. Avrupa ve ABD'de ise üzerinde bırakabilirsiniz. Ancak bandı asla bir gösteriş ya da snobizm aracı yapmayın.

Doğum, düğün, bekárlığa veda, mezuniyet vs. önemli günlerde dostlarınızla birlikte içmek için bir kenara yeterli sayıda kaliteli puro koyun. Bu Avrupa ve ABD'de bir gelenektir.

Birisine kutu veya humidordan puro ikram ederken, sakın elinizle alıp vermeyin. Bırakın kendisi alsın.

Restoran veya puro barından puro satın alacaksanız, gerek puro dolabı gerekse portatif humidor içindeki puroları manavda meyve seçer gibi ellemeyin. Bu konuda çok dikkatli davranın. Seçtiğiniz puroyu kendiniz kesin ve yakın.

Puro hakkında çok şey bildiğinizi ispat etmek için yanınızdakileri bunaltmayın.

Sokakta dişlerinizin arasında sürekli duran puro ile kabadayı edasıyla yürümeyin.

Evinizde davet veriyorsanız, puro içenlerin purolarını bitirdikten sonra ağızlarını ferahlatmaları için tercihen mentollü ağız gargarası ile kullan-at bardak bulundurun.

Her iki ucu da kapalı olan bir puronun sadece içeceğiniz başını kesin. Doğru ucu kesmek için dış sargı yaprağının üzerine sarılmış, içilen ucu kapatan parça yaprağa dikkat edin.

Arkadaşlarınızın yanında puro satın alırken gösteriş yapmak için en pahalı olanını seçmeyin. Pahalı her zaman en iyisi değildir. Hele ülkemizde satılan çoğu purolar kesinlikle yüksek fiyatı hak edecek kadar kaliteli değiller.

 

Kaliteli Puro Seçimi

Yukarı

yukarı

 

Yurt içinde büyük şehirlerimizde bile kısıtlı sayıda bulunan puro mağazalarında çeşit de az olduğundan, mevcut puroların içinden bir seçim yapmak zorundasınız. Hava alanları ve yurt dışındaki puro mağazalarında ise gerek Küba gerekse Küba - dışı puro çeşitleri çok daha fazla. Puroya yeni başladıysanız, satış elemanına kaliteli bir marka hafif - orta - sert hangi güçte puro istediğinizi söyleyin. Satıcı sattığı puroları iyi tanıyorsa sizi doğru yönlendirecektir.

Puroyu günün hangi saatinde içeceğiniz de önemli bir kriterdir. Puronun ebadı içim süresini belirleyeceğinden hep aynı boy puro yerine, farklı uzunluk ve kalınlıktaki puroları satın almaya dikkat edin. Bir puronun ana maddesi olarak tanımlayabileceğimiz dolgu yapraklarının kalitesi, miktarı, harmanının formülü, sarılma işçiliği, bağlayıcı ve dış sargı yaprağının kalitesi, miktarı, harmanının formülü, sarılma işçiliği, bağlayıcı ve dış sargı yaprağının kalitesi, cinsi ve sarımı; içimi /duman, lezzet, aroma vs.) büyük çapta etkileyeceğinden, puro satın alırken bu özelliklere de dikkat etmek lazımdır. Puro ile ilgili dergi, kitap ve web sitelerinde hemen hemen tüm puroların imalat özelliklerini bulabilirsiniz. Bu bilgiler size kaliteli puro seçiminde ışık tutacaktır. Puro tercihinin sübjektif olduğunu, size mükemmel gelen bir puronun başkasına kötü gelebileceğini unutmayın. Kaliteli bir puroda olması gereken asgari özellikler ise kullanılan dolgu - bağlayıcı - dış sargı yaprakları ile işçiliğin kalitesi, bir purodan ötekine, bir kutudan diğerine aynı yüksek kalitenin sürekliliği, aroması, lezzeti, dumanın çekim, yoğunluk ve kolaylığı, ideal rutubette muhafaza edilmiş olması içim süresince ucunda biriken külün renk, kıvam ve uzunluğu vs.'dir. Bu sayılan özelliklerin çoğuna sahip bir puro içerseniz, kaliteli bir puro seçmişsiniz demektir.

 
 
Puro baştan (içtiğimiz uç) ayağa (yaktığımız uç) düzgün sarılmamışsa
 
 
Dış sargı yaprağı çok ve iri damarlıysa
 
 
Dış sargı yaprağının üzerinde çatlaklar varsa
 
 
Dış sargı yaprağının üzerinde beyazımsı küf tabakası varsa
 
 
Dış sargı yaprağının üzerinde yeşil lekeler oluşmuşsa
 
 
Gövdeyi hafifçe çimdiklediğinizde taş gibi sert ya da sünger gibi yumuşak ve ıslağımsı geliyorsa.
 
 
Puroyu burnunuza götürüp kokladığınızda kendisine has aromasını alamıyorsanız.
 
 
Dış sargı yaprağı ‘maduro’ ise (koyu kahverengi renk), yağlı, parlak ve ipeksi bir görünümü yoksa.
 
 
Dış sargı yaprağı üzerinde toplu iğne başı büyüklüğünde delikler varsa ( bu delikler çok yüksek ısı ve rutubette muhafaza edilen puronun yaprağına musallat olan tütün zararlılarının varlığına işarettir)
 
 
Ağzı kapalı bir kutu puro alırken, parasını ödemeden önce, kapağının açıp puroyu kontrol etmenize izin verilmezse
 
 
Evet, o puroyu katiyen almayın...
 
Puro İçmenin Sağlık Riski Nedir? Yukarı  
yukarı  
 
Her keyif maddesinin insan sağlığına çeşitli ölçülerde zararı olduğu bilimsel bir gerçektir. Bunu baştan kabul edelim. Kaliteli puroların yapımında kullanılan tütün yaprakları uzun süre ile ilk kez fermantasyondan geçirildiğinden içindeki nikotin, katran ve bakiye kimyasallardan çok büyük bir miktarda temizlenmiştir. Kaliteli, el sarması puronun yapımında yüzde yüz doğal yaprak kullanılır. Sigaranın aksine hiçbir kırpıntı tütün, sentetik kimyasal ve yanıcı káğıt içirmez. Puro içe çekilmez. Puro sigara gibi sık içilmez. Puro belli okazyonların keyif maddesidir. ABD'de 1999 yılı içinde yapılan bir araştırma, puro içenlerin yüzde otuzunun haftada bir, yüzde otuz dördünün iki ila üç, yüzde onyedisinin dört ile beş, yüzde on ikisinin günde bir, yüzde altısının günde iki, yüzde dördünün ise günde üçten fazla puro içtiğini göstermiştir. Puronun potansiyel sağlık riskinden endişe ediyor iseniz, doktorunuza danışmanızı öneririm.